SIK SORULAN SORULAR

*Maria Montessori’nin oyunu desteklemediği doğru mu?
Yanlış. Maria Montessori çocuğun ‘iş’inin de oyun olduğuna inanır. Oyunu da son derece ciddiye alır.  Çocuk oyun aracılığıyla rol almayı, problem çözmeyi ve yaratıcılığını kullanmayı öğrenir.
Çocukların Montessori metodunda kullanılan özel materyallerle ilgilenmesine ‘oyun oynamak’ yerine de ‘çalışma yapmak’ demenin onların yaptığı işe saygı duyduğumuzu  göstermenin bir yolu olduğunu düşünüyoruz.
-Bizim istediğimiz, rafta duran bir oyuncak tren yerine, silindir bloklardan çocuğun kendi hayal gücüyle oluşturduğu bir tren..
*Disiplin konusuyla nasıl başa çıkıyorsunuz?
Ödül ve cezayı işin dışında bırakarak, çocuğun bazı davranışların neden zararlı olduğunu, diğer insanlar/nesneler üzerindeki  etkilerini anlayarak kabul etmesi için çalışıyoruz. Çocukları, problemlerini ve çatışmalarını konuşarak ve birbirlerini dinleyerek çözmeleri için destekliyoruz.
*Montessori Eğitimi çocuğumu daha zeki yapacak mı?
‘Bizim ‘dahi’ yaratmadığımız doğru. Bizler, her çocuğa yalnızca ‘kendi potansiyelinin’ zirvesine çıkması için şans veriyoruz.’ diyor Maria Montessori.
Montessori çocuklarının, sosyal ve akademik açıdan daha başarılı olduklarına dair araştırmalar her geçen gün artmakta, bizim yapmaya çalıştığımız da; çocukların kendi potansiyellerini deneyimleri aracılığıyla keşfetmeleri.
*Montessori Anaokulundan sonra..?
Montessori Anaokulunda çocukların aktiviteler ve materyaller konusunda seçim şansı vardır. Çocuklar potansiyelleri dahilinde zorlama olmadan çalışır, gelişimlerine yönelik ihtiyaçları doğrultusunda da eğitimci tarafından yönlendirilirler.
Çocuklar, bu farkındalıkta büyüme imkanına sahip olduklarından ve potansiyellerini ortaya çıkarmaya yardımcı bireysel eğitim sayesinde, kendilerini tanıyan, özgüven sahibi, kendi kendine yetebilen bireyler olarak okul öncesi eğitimlerini tamamlarlar.
*Yaş gruplarının bir arada olması?
Yaş grupları bir arada olduğunda hiyerarşik yapı ortadan kalkmış olur.  Montessori okullarında asıl amaç, gerçek toplum hayatının 2-6 yaş döneminde, kontrollü bir çevrede, çocuğa yaşatılmasıdır. Gerçek toplum hayatını göz önünde bulundurduğumuzda hiç bir ortamda bireyin sadece kendi yaşıtlarıyla bir arada olmadığı çok açıktır. (okul tenefüsleri, üniversite, akrabalar, komşular, iş hayatı vb..)
Çocuklar için en iyi eğitimci yine çocuklardır. Aynı alanda eğitim gören küçük yaş grubu kendinden biraz büyük olan diğerlerini gözlemleyerek ilerler. Büyükler de son derece hevesli bir şekilde küçüklerin gelişimine yardımcı olurlar. Bu da büyükler de sorumluluk bilinci yaratmada önem taşır.
 
bottom